Lucrările la Autostrada A8 / Unirii încep în februarie 2024 pe sectorul Leghin – Moțca

CNAIR a dat ordinul de începere a lucrărilor pe autostrada A8 pe sectorul Leghin – Târgu Neamț – Moțca (cca 30 km): acestea vor debuta pe 1 februarie, conform șefului CNAIR Cristian Pistol.

Acest sector cuprinde lucrări și în județul Iași.

Articolul este preluat integral și fără ingerință în conținut de pe portalul APIX.ro

Vedeți și:

Sursa precizează că lucrările se vor desfășura pe parcursul a 30 de luni (6 luni – proiectare și 24 luni – execuție) și sunt finanțate prin intermediul PNRR.

Valoarea contractului ajunge la 1.6 miliarde ROL, licitația fiind adjudecată de către grupul de firme UMB, al omului de afaceri Dorinel Umbrărescu.

Același grup a mobilizat, zilele trecute, primele utilaje pe șantierul A7 din județul Iași, respectiv în zona nodului turbion, la sud de Pașcani, locul de intersecție între A7 și A8.

Nodul turbion este executat tot de grupul UMB în urma unui contract de 1,7 miliarde lei care vizează construirea sectorului Mircești – Pașcani, parte din A7.

Problema este că legătura dintre Moțca și nodul turbion nu face obiectul vreunui contract de lucrări – această porțiune este inclusă în sectorul Moțca – Iași – Ungheni, tronson care încă se „zbate” să iasă din actualizarea de studii tehnice.

Potrivit contractului, pe sectorul Leghin – Moțca vor fi construiți 672 metri pe raza comunei ieșene, la care se adaugă cei 534 metri ai podului peste râul Moldova, râu care delimitează județele Neamț și Iași.

Ordinul de începere a lucrărilor a fost dat cu întârziere: asociațiile care militează pentru construirea de autostrăzi au cerut insistent emiterea acestui ordin în ultimele luni, având în vedere că contractul dintre CNAIR și UMB a fost semnat în septembrie 2023.

Care este traseul autostrăzii

Sectorul Leghin – Tg Neamţ – Moțca are o lungime de 30 km și se desfășoară pe raza judeţelor Neamţ şi Iaşi.

Secţiunea reprezintă capătul estic al sectorului montan (Tg Mureş – Tg Neamţ) şi traversează teritoriul următoarelor localităţi: 

  • Vânători, Agapia, Grumăzeşti, Petricani, Urecheni, Timişeşti, Păstrăveni (toate din Neamţ) şi Moţca (Iaşi).

Traseul începe în zona localităţii Leghin cu un nod rutier de tip trompetă care va asigura accesul spre zona mănăstirilor cu descărcare în DN 15B, prin intermediul unei intersecţii giratorie.

„Între localităţile Agapia şi Humuleştii Noi, autostrada intersectează DN 15C, aici fiind proiectat şi un nod rutier de tip trompetă ce descarcă traficul în DN 15C printr-o intersecţia giratorie, care va asigura legătura cu Târgu Neamţ şi Piatra Neamţ”, se arată în documentaţia de atribuire a contractului de lucrări.

Potrivit sursei citate, de la intersecţia cu DN 15C, traseul ocoleşte localităţile Topoliţa (pe la nord) şi Humuleşti (pe la sud) şi traversează un drum judeţean (115I) pentru a se înscrie, ulterior, între localităţile Boiştea şi Petricani, fiind ocolită zona împădurită.

Autostrada va intersecta apoi DJ 155B şi va trece la nord de Lunca Moldovei, spre râul Moldovei peste care va fi construit un pod.

„Proiectul are ca punct final km 211+107 (teritoriul localităţii Moţca, n.r.) pentru a îngloba şi podul cu ajutorul căruia se traversează râul Moldova”, se mai precizează în documentaţie.

Pe întreg traseul sectorului Leghin – Tg Neamţ sunt prevăzute 23 de lucrări de artă: 

  • 13 poduri
  • 8 pasaje
  • 2 viaducte

Articolul este preluat integral și fără ingerință în conținut de pe portalul APIX.ro

Vedeți mai multe și despre Epopea construcției Podului peste Prut de la Ungheni:

Vedeți mai mult despre Epopea Autostrăzii Unirii / Ungheni – Iași – Târgu Mureș:

Vedeți mai multe și despre Autostrada Iași / Ungheni – Chișinău – Odesa:

Dacă vă place ceea ce publicăm, susțineți-ne și deveniți patron pe PATREON
Totodată, ne puteți urmări și pe TelegramYouTubeInstagram și TikTok.
Dar, nu uitați și de un like pe paginile de facebook NEWS.UNGHENI.ORG.

1 trackback / pingback

  1. La Ungheni a avut loc prima ședință a Comisiei Mixte MD-RO privind noul PTF Ungheni - Știri din regiunea Ungheni

Lasă un răspuns