Jocurile Olimpice Tokyo 2020: Judocanul Denis Vieru l-a învins pe uzbekul Sardor Nurillaev și a pierdut în fața brazilianului Daniel Cargnin

Judocanul moldovean Denis Vieru, l-a învins pe uzbekul Sardor Nurillaev și a pierdut în fața brazilianului Daniel Cargnin.

Informația este comunicată de către Comitetul Național Olimpic și Sportiv al Republicii Moldova

În anul curent, uzbecul învins de Vieru, Nurillaev, a câștigat medalia de bronz la Campionatul Mondial în concursul pe echipe.

Deja mâine, 26 iulie 2021, un alt Judocan al lotului olimpic al Republicii Moldova – Victor Sterpu, va debuta la Jocurile Olimpice de la Tokyo, începând cu ora 05:00.

Victor Sterpu îl va avea ca adversar pe cubanezul Magdiel Estrada.

Delegația Republicii Moldova la Jocurile Olimpice de vară este compusă din 47 membri: 20 de sportivi, 17 antrenori și conducători de echipe, 3 persoane oficiale, 3 medici și masori și 4 reprezentanți ai presei care vor reflecta toate evenimetele de la Tokyo.

Lotul olimpic al Republicii Moldova participă la opt probe sportive: 

Atletism: 

  •  Zalina Petrivskaya- aruncarea ciocanului, antrenor Soslan Marghiev; 
  •  Serghei Marghiev- aruncarea ciocanului, antrenor Soslan Marghiev;
  •  Andrian Mardare- aruncarea suliței, antrenor valeriu  Lungu; 
  •  Dimitriana Bezede- aruncarea greutății, antrenor Vadim Hranovschi;
  •  Emilianov Alexandra, aruncarea discului;
  •  Lilia Fisikovici, maraton.

Înot:

  • Salcuțan Tatiana- 100 m/200 m spate, antrenori Alexandr Goreacev, Evgheni Karabețchi; 
  • Alexei Sancov- 200m stil liber/200m future antrenori Alexandr Goreacev, Evgheni Karabețchi; 

Canoe: 

  • Tarnovschi Serghei- canoe sprint/C1 1000m, antrenori Victor Reneiskii, Nicolae Juravschi;
  • Daniela Cociu, Maria Olărașu- canoe sprint/C2 500m/C1 200m antrenori Victor Reneiskii, Nicolae Juravschi;

Judo:

  • Denis Vieru – 66 kg, antrenor Valeriu Duminică;
  • Victor Sterpu – 73 kg, antrenor Valeriu Duminică;

Tir:

Anna Dulce- 10 m air pistol, antrenor Oleg Moldovan;

Lupte:

  • Anastasia Nichita- lupte feminine, 57 kg, antrenor Cîrlan Tudor; 
  • Victor Ciobanu – lupte Greco-romane, 60 kg, antrenor Cucul Mihail;

Haltere:

  • Elena Cîlcic – 87 kg, antrenor Crețu Sergiu;
  • Marin Robu – 81 kg, antrenor Crețu Sergiu;

Tir cu Arcul: 

  • Dan Olaru, Alexandra Mîrca – individual/mixt, antrenor Cecanova Irina.

Dacă vă place ceea ce publică portalul News.Ungheni.org și Cratima.md, susțineți-ne și deveniți patronul unei știri pe PATREON sau GOFUNDME
Totodată, ne puteți urmări și pe alte canale media TelegramYouTubeInstagram și Tik Tok
Dar, nu uitați și de un like sau abonare pe paginile de facebook NEWS.UNGHENI.ORG și CRATIMA.MD

%d blogeri au apreciat: