Foto // Unghenenii la cursa de atletism Tarabostes Trail 2019

La 5 octombrie curent, Asociația Obștească „Run Moldova” a organizat cursa de atletism „Tarabostes Trail 2019”

Cursa de atletism „Tarabostes Trail” a cuprins un singur traseu de 15 km cu diferență de altitudine de 200 metri. Startul a fost lansat la vinăria Chateau Vartely și a parcurs locațiile din preajma vinăriei, potecile de pe malul Răutului din vecinătate și a revenit la vinărie.

Potrivit organizatorilor, traseul a fost unul de tip circuit în care linia de finiș a fost aceeași cu cea de start.

Concursul a avut clasament general Masculin și Feminin, fără categorii de vârstă.

La masculin, cursa a fost câștigată de Alexei Camenșic cu timpul 0:59:42, iar la femenin – Diana Năstas cu 1:08:49.

În cadrul ediției din acest an, au participat și o atleți din raionul și municipiul Ungheni.