O nouă victorie pentru Speranța Nisporeni. Clubul de pe Valea Nârnovei a învins cu 2:0 „galben-verzii” din strada Butucului

Jucătorii clubului de fotbal CSF Speranța Nisporeni au repurtat a 3-a victorie în cadrul Diviziei Națională.

Meciul etapei a 11-a contra clubului din strada Butucului – FC Zimbru Chișinău, s-a finalizat cu scorul 0:2 în favoarea ospeților.

Partida s-a disputat pe terenul stadionului Zimbru.

Datorită deciziei recente al CNESP în colaborare cu FMF, meciul a putut fi urmărit de fani și spectatori și din tribune și de spectatori.

Pentru clubul din Nisporeni, au marcat Vladyslav Pavlenko în minutul 40 și Arcadie Rusu în minutul 55.

Componența echipelor la înecputul partidei:

FC Zimbru Chișinău:

1.Maksym KOVALOV, 2. Ștefan BURGHIU, 3. Prince EBENEZER , 6. Alexei CIOPA, 7. Ion POSTICA, 10. Petru NEAGU, 11. Vadim CEMÎRTAN (20. Cristian DANI, 56), 12. Denis FURTUNA, 14. Saleh YAHAYA,  21. Gheorghe BRÎNZANIUC, 22. Alexandru GĂU (18. Alexandru GRAUR, 57)

Rezerve: 25. Alexandru OSTROVAR, 13. Bruno Carlos MOURA, 19. Danil KUZNETSOV, 23. Alexandru VACARCIUC
Antrenor: Vlad GOIAN

CSF Speranța Nisporeni:

34. Orest BUDIUK, 4. Oleksandr NASONOV, 9. Vladyslav PAVLENKO, 10. Andrii YAKOVLEV, 17. TIEHI Cheick Kouame, 20. Andrei BURSUC (5.Mihai BOLUN, 70), 21. Serghei TROFAN (93. Arcadie RUSU, 46), 22. Vadym VORONCHENKO (14. Dan GUȘTIUC, 86), 31. Alexandru STARÎȘ, 77. Oleksandr IERMACHENKO, 87. Ruslan CHELARI (7. Vadim CALUGHER, 65)

Rezervă: 1. Anatolii CHIRINCIUC
Antrenor: Iurie OSIPENCO

Urmare a etapei a 11-a, clubul de fotbal din Nisporeni, cu 11 puncte la activ, se clasează pe locul 7 din 10 cluburi acreditate să joace în Divizia Națională:

Potrivit Avancronicii realizată de ofițerii de presă ai FMF, cele două echipe s-au întâlnit până acum în 29 de meciuri directe, toate în eșalonul superior.

Primul duel a avut loc încă în prima ediție a Diviziei Naționale.

Pe 15 martie 1992, Zimbru se impunea cu 2:0

În total, galben-verzii au adunat 14 victorii, Speranța – 5, iar alte 10 meciuri s-au încheiat la egalitate.

Golaverajul este favorabil zimbrilor: 46-20

Cea mai categorică înfrângere în campionatul Moldovei, Speranța a suferit-o pe 15 iunie 1997 tot într-o partidă cu Zimbru, scor 2-8.

Recent, Centrul Internațional pentru Studii în Sport (CIES) a realizat un studiu ce se referă la minutele de joc acordate fotbaliștilor în categoria de vârstă U21.

Potrivit cercetării, Zimbru s-a clasat pe locul 8 în topul mondial, acordând din toate meciurile din 2019 și 2020 aproximativ 60 % din timpul de joc fotbaliștilor tineri.

Rezumatul meciului FC Zimbru Chișinău 0-2 CSF Speranța Nisporeni, realizat de FMF: