Sportivul Nisporenean Robu Marin a devenit Vicecampion Mondial la haltere

Sportivul Robu Marin, originar din Nisporeni, a devenit Vicecampion Mondial la haltere din Suva-Fiji (Juniori-U-20). Sportivul a cucerit titlul în limitele categoriei de 73 kg.

Tânărul s-a clasat pe primul loc proba smuls cu rezultatul 147 kg și locul trei la proba aruncat cu 173 kg. Cu un total de 320 kg, Marin Robu s-a clasat pe locul 2 în clasamentul final.

Astfel acesta a devenit primul Campion Mondial (under-20) din istoria halterelor Nisporenene, ceia ce demonstrează rezultate foarte bune a Școlii de Haltere din Nisporeni.

Marin Robu este antrenat către Igor Bour, Sergiu Crețu și Grigore Brasoveanu.

În orașul Suva din Republica Insulelor Fiji va mai concura Tudor Ciobanu în categoria 96 kg.

2 trackback-uri / pingback-uri

1. Nisporeneanul Marin Robu a ocupat locul 8 la Jocurile Olimpice de la Tokio - Știri din regiunea Ungheni
  2. Nisporeneanul Marin Robu va lupta la 28 iulie pentru medalia olimpică la Jocurile Olimpice de la Tokio - Știri din regiunea Ungheni