Lista candidaților selectați de Moldovan National Youth Orchestra în echipa „Voices 2020”

Proiectul Voices își mărește echipa cu peste 150 de voci din toată țara.

Proiectul ambițios de incluziune socială prin muzică din Moldova, lansat Moldovan National Youth Orchestra, publică totalurile „Voices Casting 2020”.



Urmare, echipa Voices aduce mulțumiri tuturor celor 444 de participanți la castingul Voices din perioada 30 iulie-15 august 2020 – competiția a fost una acerbă.

„Voi sunteți eroii și viitorul acestei țări și vă suntem recunoscători pentru entuziasmul și forța cu care ne-ați impresionat pe tot parcursul audițiilor”, se mai arată în comunicatul Moldovan National Youth Orchestra

Amintim că începând cu 30 iulie curent, a fost dat startul concursul național Voices, în cadrul căruia au fost parcurși peste 8000 kilometri pentru a întâlni zeci de copii cu vârstele între 10 și 16 ani.

Tinerii selectați vor susține 5 concerte alături de Moldovan National Youth Orchestra în perioada 2020-2021, urmând ca familia Voices să enumere peste 200 de beneficiari.

Echipa Voices a ajuns în 19 locații, acoperind toate raioanele din Moldova (cu excepția regiunea transnistrene) în perioada 30 iulie – 15 august.

Lista completă a candidaților selectați în echipa Voices 2020:

Călărași / Ungheni

1. Gabriela Cazacu – Sipoteni, Călărași
2. Vitalina Rusu – Sculeni, Ungheni
3. Ana Cucu – orasul Ungheni
4. Tatiana Lungu – orașul Ungheni
5. Mihaela Luca – Pitușca, Călărași

Nisporeni / Strășeni

6. Laura Vrânceanu – Sireți, Strășeni
7. Alina Bouroș – Iurceni, Nisporeni
8. Daniela Heghea – Sireți, Strășeni
9. Victoria Axenti – Vărzărești, Nisporeni
10. Cristina Iachim – Sireți, Strășeni
11. Adriana Mura – Sireți, Strășeni
12. Alexandrina-Ecaterina Jereghi – Vorniceni, Strășeni
13. Daniela Țurcan – orașul Strășeni
14. Daniel Gușevatîi – orașul Nisporeni
15. Maria-Emilia Pruteanu – Sireți, Strășeni
16. Gabriela Balașoi



Cimișlia

17. Maxim Rosu – satul Borogani, raionul Cimișlia
18. Cornelia Chiperi – orașul Cimișlia
19. Iunia Cojocaru – Sadaclia, Basarabeasca
20. Laurentia Cutitaru – Satul Nou, Cimișlia

Rezina

21. Laurentiu Papusoi – Chișinău
22. Maria Godoroja – Chișinău
23. Magdalena Tincu – Buciușca, Rezina
24. Eldar Cuzuioc – Mateuți, Rezina
25. Simion Corcevoi – Țareuca, Rezina
26. Gabriela Ceapa – Trifești, Rezina
27. Ana Mamaliga – Gordinești, Rezina
28. Ana Grigorita – Trifești, Rezina
29. Cristian Cotoman – Cuizăuca, Rezina
30. Alexei Jumbei – Cuizăuca, Rezina

Ștefan-Vodă

31. Ana Zolotoi – Bender
32. Ana Lutencu – Olănești, Ștefan Vodă
33. Ana Odajiu – Răscăieți, Ștefan Vodă
34. Bianca Bichertchi – Căușeni
35. Daniela Ceban – Ștefan Vodă
36. Ecaterina Ghechiu – Ștefan Vodă
37. Edera Procopie – Talmaza, Ștefan Vodă
38. Ema Adespea – Antonești, Ștefan Vodă
39. Emilia Mititel – Olănești, Ștefan Vodă
40. Adriana Gurulea – Slobozia, Ștefan Vodă
41. Lucian Surdu – Talmaza, Ștefan Vodă
42. Maria Pislari – Volintiri, Ștefan Vodă
43. Rafaela Apostol – Ștefan Vpdă
44. Serafima Apostol – Ștefan Vodă
45. Valeria Balan – Căușeni
46. Vasile Cazacu – Tănătari, Căușeni
47. Vlada Nicolenco – Căușeni
48. Valeria Șchiopu – Ermoclia, Ștefan Vodă

Briceni

49. Alexandrina Moraru – Ocnița
50. Alexandru Tofan – Hădărăuți, Ocnița
51. Cătălina Zota – Șirăuți, Briceni
52. Denis Baiura – Șirăuți, Briceni
53. Madalina Zestrea – Larga. Briceni
54. Marcela Druc – Gordinești, Edineț
55. Vasile Gadimba – Grinăuți Moldova, Ocnița
56. Dorina Pricopsin – Grimăncăuți, Briceni

Criuleni

57. Madalina Ermurache – Izbiște, Criuleni
58. Alexandra Pinteac – Cocieri, Dubăsari
59. Daniela Loghin – Criuleni
60. Eudochia-Dumitrita Sinita – Puhoi, Ialoveni
61. Marinela Stavila – Hîrtopul Mare, Criuleni
62. Vasile Craciun – Criuleni
63. Iulia Burchin – Dubăsarii Vechi, Criuleni
64. Gabriela Barăneagră – Hrușova, Criuleni



Cantemir:

65. Albina Bagrin – Larguța, Cantemir
66. Dumitru Colzov – Cantemir
67. Daria Nastasiu – Cahul
68. Diana Hretu – Crihana Veche, Cahul
69. Lavinia Petreanu – Cantemir
70. Lucian Donea – Taraclia de Salcii, Cahul
71. Anastasia Levcenco – Cahul
72. Vlada Maftei – Cahul
73. Xenia Cunev – Cantemir
74. Luminița Raru – Cahul
75. Valeria Milici – Cîșlița Prut, Cahul

Comrat

76. Irina Petcova – Valea Perjei, Taraclia
77. Ivanna Samsi – Congaz, Comrat
78. Maria Iularji – Congaz, Comrat
79. Olga Posmac – Congaz, Comrat

Sângerei

80. Paula Luchian – Sîngerei
81. Ciprian Sobețchi – Bălți
82. Anastasia Frecăuțan – Bălți
83. Cătălina Borovețchi – Bălți
84. Milena Donțu – Heciul Nou, Sîngerei
85. Polina Ignatenco – Bălți
86. Polina Mîslinscaia – Bălți
87. Tatiana Ciobanu – Bilicenii Vechi, Sîngerei
88. Victoria Țarălungă – Bălți

Ialoveni

89. Sofia Matias – Chișinău
90. Mihaela Spinenco – Răzeni, Ialoveni
91. Emilena Budac – Răzeni, Ialoveni
92. Diana Obleac – Negrea, Hîncești
93. Alexandra Scarletchi – Ialoveni
94. Adalina Gheorgiță – Bulboaca, Anenii Noi
95. Rianna Moiseev – Chișinău
96. Ana Lambantu – Anenii Noi
97. Silvia Ipati – Delacău, Anenii Noi
98. Sandu Pimen – Costești, Ialoveni

Glodeni:

99. Sandra-Luiza Motelica – Fălești
100. Daria Otel – Cuhnești, Glodeni

Telenești:

101. Nelea Bodron – Telenești
102. Gheorghiță Bălan – Telenești
103. Alexandra-Luiza Popov – Chișinău
104. Cristina Varzari – Piatra, Orhei



Florești:

105. Alexandru Plîngău – Florești
106. Andreea Visternicean – Ciutulești, Florești
107. Nicoleta Gutan – Rădulenii Vechi, Florești
108. Aliona Ivanov – Florești
109. Daniela Ciobanu – Pîrlița, Soroca
110. Xenia Rotari – Drochia

Râșcani:

111. Sofia Voroșciuc – Rîșcani
112. Mihaela Lupasco – Zăicani, Rîșcani
113. Tepdora Guranda – Aluniș, Rîșcani
114. Ionela Rotaru – Drochia
115. Ion Prodan – Chișinău
116. Ilinca Andrieș – Șuri, Drochia
117. Elena Godorogea – Gribova, Drochia
118. Daniil Lipcanu – Nihoreni, Rîșcani
119. Damian Nedelea – Boroșenii Noi, Rîșcani
120. Bianca Recean – Mîndîc, Drochia
121. Nadejda Dumbrăveanu – Mălăești, Rîșcani

Dondușeni:

122. Iana Dudnic – Edineț
123. Alexandra Cuhuteac – Edineț

Chișinău:

124. Evelina Cihicin – Chișinău
125. Iuliana Juncu – Chișinău
126. Dulcineia-Florensia Hîncu – Chișinău
127. Bogdan Rotaru – Chișinău
128. Mariana Cazac – Chișinău
129. Bianca Rusu – Chișinău
130. Otilia Rusu – Chișinău
131. Anastasia Popova – Chișinău
132. Ana Cotorobai – Chișinău
133. Arina Cernev – Chișinău
134. Adela Borș – Chișinău
135. Cătălina Solomac – Chișinău
136. Bogdan Gurduza – Chișinău
137. Alexandr Levcenco – Chișinău
138. Marina Topal – Copceac, Ceadîr Lunga
139. Sandu Marius – Ghiliceni, Telenești
140. Gabriela Tuceanov – Chișinău
141. Alexandra Turea – Chișinău
142. Madalina Turcan – Chișinău
143. Nicoli Citulenco – Chișinău
144. Evelina Costin – Chișinău
145. Andreea Bencheci – Chișinău
146. Vlada Victoria Butnari – Chișinău
147. Cleopatra Tudoreanu – Chișinău
148. Sabina Stângaci – Chișinău
149. Melisa Stratila – Chișinău
150. Alexandra Iordanova – Chișinău
151. Anastasia Antoneac – Germania

Alți 11 participanți instrumentiști vor fi instruiți în cadrul Orchestrei Naționale de Tineret:

  • Ion-Marius Florica – saxofon, Cimișlia
  • Vitalie Sardari – oboi – Volintiri, Ștefan Vodă
  • Mihaela Achilina – vioară – Cotiujeni, Briceni
  • Argint Robert – clarinet – Cucoara, Cahul
  • Andrian Boșteanu – trompetă – Cahul
  • Bogdan Iațco – clarinet – Glodeni
  • Sandu Sorin-Andrei – trompetă – Petrunea, Glodeni
  • Nicoleta Guțan – vioară – Rădulenii Vechi, Florești
  • Marin Vitiuc – vioară – Baraboi, Dondușeni
  • Marina Bulancea – vioară – Ungheni
  • Evelina Cihicin – vioară – Chișinău.

Dacă vă place ceea ce publicăm, susțineți-ne și deveniți patronul unei știri pe portalul News.Ungheni.org – PATREON