Lista celor buni sportivi ai anului 2019 premiați în cadrul Galei Sportului

Cei mai buni sportivi ai anului 2019 au fost premiați astăzi, 18 decembrie, de către Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, în cadrul Galei Sportului.

Evenimentul a avut loc în incinta Teatrului dramatic rus de stat „A. Cehov”.



În anul 2019, sportivii moldoveni au cucerit peste 200 de medalii de aur, argint și bronz la diferite competiții internaționale (campionate europene și mondiale, Jocurile Europene ș.a), la toate categoriile de vârstă, la diverse discipline precum: lupte libere, lupte greco-romane, lupte feminine, taekwondo, haltere, tir cu arcul, caiac-canoe, înot, judo, atletism, sambo, kickboxing, panckration  etc.

Rezultate remarcabile au obținut și para-olimpicii noștri: para-judo, para-atletism, para-armwrestling, special olympics ș.a.

Fondul de premiere al Galei Sportului 2019 a constituit cca 8 milioane lei, sumă alocată în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 1552/2002.

Cei mai buni sportivi ai anului 2019 sunt:

Categoria „Revelaţia Anului”

  • SALCUȚAN Tatiana – înot (Locul IV, Universiada Mondială);
  • ROBU Marin – haltere (Locul II, Campionatul Mondial tineret);
  • PETIC Valentin – lupte greco – romane (Campionatul Mondial tineret Locul III,  Campionatul Mondial U23 Locul III) .

Categoria „Talentul Anului”

  • STERPU Victor – judo (Locul I, Campionatul European tineret);
  • RÎNGACI Irina – lupte feminine (Locul III, Campionatul European U 23);
  • GUȚU Alexandrin – lupte greco-romane (Campionatul European cadeți Locul I; Campionatul Mondial cadeți Locul III).

Categoria „Masters (Veteranii Sportului)”

  • MALEAR Mihail – judo;
  • MARINESCU Viorel – judo;
  • NENNO Anna – Caiac-canoe;
  • ROJNOV Vladislav – Caiac-canoe;
  • COLESNIC Valeri – Caiac-canoe;
  • VIGOVSKI Vitali – Caiac-canoe;
  • MINCENCOV Victor – Caiac-canoe;
  • GNEDIN Nicolai – Caiac-canoe;
  • PERFILOV Serghei – Caiac-canoe;
  • SEREMET Sergiu – Caiac-canoe;
  • KASKOVA Ruslana – Caiac-canoe;
  • Myhailo Shevchenko – Caiac-canoe;
  • CERNEAVSCHII Iurii – Caiac-canoe;
  • MARGHIEVA Alexandra – atletism;
  • COTOLUPENCO Maria – atletism;
  • COGÎLNICEANU Olga – atletism;
  • BÎRLIBA Nicolae – haltere mici;
  • DOSCA ION – joc de dame;
  • TÎRDEA Ala – joc de dame;
  • BABII Roman – jiu-jitsu;
  • POPOV Dumitru – lupte greco-romane;
  • SAVA Boris – lupte libere;
  • COJUHARI Sergiu – lupte libere;
  • BÎCENCOV Serghei – canotaj;
  • ALEXANDROV Vladimir – canotaj;
  • HUDEAEV Vladimir – radiosport;
  • CURU Petru – sambo;
  • COJOCARI Ion – Pankration.
  • Categoria „Paralimpicii Anului”
  • CREŢUL Oleg – parajudo;
  • BASOC Ion – parajudo;
  • VALENTIR Andrei – para/atletism;
  • BUTUCEA Vladimir – para/atletism;
  • CRETU Evelina-Cristina – para/atletism;
  • IAGUDIN Evgheni – para/atletism;
  • ZANOGA Alexei – special olympics;
  • CORNILOVA Daria – special olympics;
  • RAILEAN Maria-special olympics.



Categoria „Partenerii Anului”

  • Comitetul Naţional Olimpic şi Sportiv;
  • Asociaţia Presei Sportive;
  • A.O. ,,Sporter”;
  • Ministerul Afacerilor Interne;
  • Universitatea de Stat de Educaţie Fizică şi Sport;
  • Primăria mun. Chişinău;
  • Compania Canindsport SRL „Joma Moldova”.

Categoria „Jurnaliștii Sportului”

  • SANDU Mihai – „Săptămâna Sportivă” Moldova 1; 
  • CERNAVCA Stas – „Obiectiv Sportiv” NTV Moldova; 
  • BOGATU Iulian – Revista  „Sport în Moldova” ;
  • ROBU Ion – presa scrisă „Moldpres” .

Categoria „Neolimpicii Anului”

  • ARTEMCIUC Sabina – sambo (Locul II, Jocurile Europene);
  • EŞANU Paulina – sambo (Locul III, Jocurile Europene);
  • CIOBANU Ana – Maria – sambo (Locul III, Campionatul Mondial); 
  • TACHII Denis – sambo (Locul III, Jocurile Europene);
  • CAZACU Maxim – oriental-kickboxing (Locul I, Campionatul Mondial); 
  • CĂRĂUŞ Nicolae – box-tailandez (Locul I, Campionatul Mondial U23);.
  • SPÎNU Vitalie – karate shotokan(Locul I, Campionatul Mondial);
  • UNTU Vladislav şi BARYSHNIKOVA Polina – dans sportiv (Locul I, Campionatul Mondial);
  • BEŞLEAGĂ Igor – grapling (Locul III, Campionatul Mondial);
  • ROMANOV Alexandr – grapling (Locul III, Campionatul Mondial).

Categoria „Cele mai reprezentative Federații Sportive”

  • Federaţia de Lupte din Republica Moldova (treizeci de medalii la toate categoriile de vârstă, o cotă olimpică);
  • Federaţia de Judo din Republica Moldova (două cote olimpice pentru Tokyo, 8 medalii la toate categoriile de vârstă);
  • Federaţia de Atletism din Republica Moldova (patru cote olimpice pentru Tokyo).

Categoria „Zece Sportivi ai Anului 2019”

  • IANULOV Piotr – lupte libere (Campionatul European Locul II);
  • PETRIVSKAYA Zalina – atletism ( Campionatul Mondial Locul IV, aruncarea ciocanului);
  • ALBOT Radu – tenis ( top 46 ATP);
  • OLARU Dan – tir cu arcul (Cupa Mondială Locul II);
  • MÎRCA Alexandru – tir cu arcul (Cupa Mondială Locul II);
  • DIMITROV Stepan – taekwondo WT ( Locul III Campionatul European);
  • GOŢONOAGĂ Dorin – judo (Locul III Universiada Mondială);
  • SACULŢAN Maxim – lupte libere (Campionatul Mondial U23 Locul III);
  • TARNOVSCHI Oleg – caiac-canoe (Campionatul Mondial Locul III);
  • DIACON Vasile – lupte libere (Campionatul European tineret – Locul I și Campionatul Mondial – Locul II).



Categoria „Cel mai bun Antrenor”

  • Mihail Cucu – antrenor.

Categoria „Cei mai buni Sportivi 2019”

  • NICHITA Anastasia – lupte feminine (Campionatul European locul III, Jocurile Europene Locul III, Campionatul Mondial Locul V);
  • VIERU Denis – judo (Campionatul Mondial locul III, Jocurile Europene Locul V) ;
  • CIOBANU Victor – lupte greco-romane (Campionatul European Locul I, Jocurile Europene Locul III) .