Foto, Video // Prima ședință a Consiliului raional Nisporeni

La 11 noiembrie curent, la Nisporeni a fost organizată ședința de constituire a Consiliului raional Nisporeni

Urmare a primei ședințe, consilierii și-au ridicat legitimațiile de consilieri raionali pentru un mandat de 4 ani.


 „Prin hotărârea CEC din 7 noiembrie, în temeiul hotărârii Judecătoriei Ungheni, în conformitate cu art. 12 şi 26 din Codul electoral s-a decis convocarea pentru data de 11 noiembrie a ședinței de constituire. 

Conform procedurilor stabilite de lege, Consiliul Raional Nisporeni poate fi constituit legal, deci constituirea a avut loc în mod corect”, a comunicat Sergiu Burduja, reprezentant CEC

Urmare a ședinței s-a aprobat inițierea procedurii de formare a fracțiunilor și de constituire a comisiilor consultative de specialitate.

Astfel, au fost create 3 comisii de specialitate compuse din câte 9 consilieri raionali:

  • Comisia economie și buget, agricultură și protecția mediului;
  • Comisia drept, etică și disciplină;
  • Comisia pe probleme sociale vor fi câte 9 membri în fiecare. 

Totodată, s-a decis că la 15 noiembrie curent, va fi convocată o ședință extraordinară unde va fi ales Președintele raionului Nisporeni.

Amintim că urmare urmare a alegerilor locale generale, componența noului consiliul este pestriță și este constituită din următorii consilieri:

Partidul Democrat din Moldova – a obținut 49.94% sau 10 971 voturi

  1. Vasile Bîtca
  2. Ghenadie Verdeş
  3. Vitalie Vacari
  4. Vasile Marcuţa
  5. Semion Stici
  6. Vasile Luţa
  7. Grigore Praf
  8. Xenia Axente
  9. Mariana Ţopa
  10. Tamara Volochitina
  11. Sergiu Sococol
  12. Victor Tulbure
  13. Victor Postu
  14. Viorel Andronachi
  15. Alexandr Vintea
  16. Nicolae Timofte
  17. Nadejda Ulinici
  18. Silvia Croitoru
  19. Violeta Ursanschi

Blocul electoral ACUM DA și PAS – a obținut 22.73% sau 4 993 voturi

  1. Ion Terguţă
  2. Valeriu Mariniuc
  3. Dumitru Lazăr
  4. Cătălina Dînga
  5. Svetlana Mitrofan
  6. Ion Diavor
  7. Vladimir Buga
  8. Elena Ciorescu



Partidul Socialiștilor din Republica Moldova – a obținut 7.88% sau 1 731 voturi

  1. Pavel Artamonov
  2. Leonid Butnari

Partidul Liber Democrat din Moldova – a obținut 3.73% sau 819 voturi

  1. Valeriu Guţu

Partidul Unității Naționale – a obținut 3,06% sau 673 voturi

  1. Iurie Cărbune

Partidul Comuniștilor din Republica Moldova – a obținut 2.88% sau 633 voturi;

  1. Ion Ţugulea

Candidat Independent

  • Ion Gangan – a obținut 2.66% sau 584 voturi

Totodată, lista nominală a consilierilor raionale se poate modifica după validarea lor în cazul în care unii ar putea renunța în favoarea unor funcții ierarhic superioare.

Galerie Foto / Video (sursa: Albasat.net):



sursa: Albasat.net