O Ungheneancă a fost propusă de Guvernul Sandu în funcția de ambasadoare a Republicii Moldova în Uniunea Europeană

În cadrul ultimei ședințe a Guvernului Sandu, Cabinetul de Miniștri a acceptat propunerea Ministerului Afacerilor Externe şi Integrării Europene privind numirea doamnei Daniela Morari în funcţia de Ambasador, Şef al Misiunii Republicii Moldova pe lîngă Uniunea Europeană, și a înaintat Preşedenției Republicii Moldova proiectul decretului de numire.



Numirea reprezentanţilor diplomatici ai Republicii Moldova se realizează prin decret prezidențial.

Până nu demult, Daniela Morari a deținut mai multe funcții de conducere în cadrul Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene:

  • viceministru și secretar de stat, din anul 2016
  • șefă a Direcţiei Generale pentru Integrare Europeană, perioada 2015-2016.
  • consilier în cadrul Misiunii Republicii Moldova pe lîngă Uniunea Europeană (2007-2010).

Totodată, Ungheneanca deține și Medalia Preşedintelui Republicii Moldova „Meritul Civic” pentru promovarea integrării europene: negocierea, semnarea şi ratificarea Acordului de Asociere RM-UE şi procesul de liberalizare a regimului de vize (2014) și Diploma Guvernului Republicii Moldova pentru contribuţia la procesul de integrare europeană şi liberalizarea regimului de vize (2013).

Potrivitul informațiilor comunicate de mai mulți internauți în grupul Ungheni (facebook), Daniela este fiica dlui Morari Nicolae, șef al secției ginecologie din cadrul Spitalului raional Ungheni.

Colaj News.Ungheni.org: Nicolae și Daniela Morari

CV-ul Danielei Morari, publicat pe site-ul ministerului

  • Nume, prenume: Daniela MORARI
  • Data nașterii: 1 Decembrie 1982
  • Cetăţenia: Republica Moldova

Studii:

  • octombrie 2004 – aprilie 2006 Academia de Studii Economice din Moldova, Diploma de masterat în gestionare afacerilor;
  • octombrie 2004 – iulie 2005 Universitatea de Stat din Moldova, Diplomă de magistru în drept (Specializarea: drept internaţional);
  • septembrie 2000 – iulie 2004 Universitatea de Stat din Moldova, Diploma de licenţă în drept (Specializarea: drept public în cadrul Filierei Francofone).

Experiența profesională:

  • martie 2015 – martie 2016 Şef al Direcţiei Generale pentru Integrare Europeană, Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene al Republicii Moldova;
  • iulie 2013 – martie 2015 Şef-adjunct al Direcţiei Generale pentru Integrare Europeană, MAEIE;
  • mai 2010 – iulie 2013 Şef al Direcţiei Dialog Politic cu UE, Direcţia Generală pentru Integrare Europeană, MAEIE;
  • aprilie 2007 – mai 2010 Consilier, Misiunea Republicii Moldova pe lîngă Uniunea Europeană;
  • februarie – aprilie 2007 Consilier, Departamentul pentru Integrare Europeană, MAEIE;
  • 2006 – 2007 Secretar I, Departamentul pentru Integrare Europeană, MAEIE;
  • 2005 – 2006 Secretar II, Departamentul pentru Integrare Europeană, MAEIE;
  • 2004 – 2005 Ataşat, Departamentul pentru Integrare Europeană, MAEIE.

Limbi vorbite: româna, engleza, franceza, rusa.



One thought on “O Ungheneancă a fost propusă de Guvernul Sandu în funcția de ambasadoare a Republicii Moldova în Uniunea Europeană