Foto // Sărbătoare fotbalistică la Valea-Trestieni. FC Sporting Trestieni a fost premiat de FMF pentru locul II în Divizia B seria Sud

La nici un an de la fondare, Sporting Trestieni a reușit deja și o primă performanță.

La debutul său în Divizia B, echipa pregătită de Ilie Pinteac a reușit clasarea pe locul 2 în seria Sud, ediţia 2019.

Acest succes a fost posibil și grație experienței mai multor jucător, cu meciuri chiar și în Divizia Națională, cum ar fi Victor Colibă-Verde, Eduard Avram sau Constantin Iavorschi.

Formația a fost premiată de forul fotbalistic cu o Cupă, iar jucătorii, staful tehnic şi conducătorii formaţiei au primit medalii.

FMF a fost reprezentată la eveniment de către Petru Soltanici, Director Competiții.

Tot în acest sezon, Sporting a ajuns și până în optimile de finală ale Cupei Moldovei Orange, unde a fost eliminată de Zimbru Chișinău cu scorul general de 3-9.

Amintim că și cel mai iubit club de fotbal Unghenean – FCM Ungheni, a fost premiat de către oficialii Federației Moldovenești de Fotbal pentru reușitele și clasarea pe locul II în Divizia B seria Centru.