Lista elevilor din Ungheni, Nisporeni și Călărași scutiți, cu nota 10 din oficiu, la examenele de BAC

În fiecare an, câteva zeci de elevi sunt eliberați cu nota „10” din oficiu, la unul sau mai multe examene de bacalaureat. Potrivit Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare, de la proba de examen sunt eliberați deținătorii diplomelor de gradul I, II, III la olimpiadele republicane la disciplina dată, organizate de către minister, în anul absolvirii, comunică Diez.md




Listă liceenilor din regiunea Ungheni (raioanele Ungheni, Nisporeni și Călărași) care au fost eliberați „din oficiu” la unul dintre examenele de bacalaureat din 2019.

 Limba și literatura română (limba de instruire)

Limbile străine: Limba franceză, Limba spaniolă

  • Limba franceză – Maria Jornea Zaharia, Instituţia Publică Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu”, Călărași
  • Limba franceză (clase bilingve) – Mădălina Beșliu,  Instituția Publică Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Ungheni

Limba și literatura rusă (limba de instruire)

  • Olea Zmievschi, Instituția Publică Liceul Teoretic „Alexandr Pușkin”, Ungheni

Fizică

  • Dan Lupu, Instituția Publică Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Ungheni

Biologie



Și de această dată, portalul de știri pentru tineri a realizat o listă în care sunt incluși toți deținătorii locurilor de frunte la olimpiadele republicane, care vor fi scutiți de unul sau mai multe examene:

Limba și literatura română (limba de instruire)

  • Daniela Patricia Covali, Liceul Teoretic „Dante Alighieri”, Chișinău
  • Cătălina Barbarolș, Liceul Teoretic „Ion Creangă”, Florești
  • Daniela Rotaru, Liceul Teoretic „Alexei Mateevici”, Dondușeni
  • Carmen Brîncă, Instituția Publică Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, Chișinău
  • Valeria Conea, Instituția Publică Liceul Teoretic „Bogdan Petriceicu Hasdeu”, Drochia
  • Anastasia Gavrilița,  Instituţia Publică Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu”, Călărași
  • Mihaela Eșanu, Instituția Publică Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, Chișinău

Limbile străine: Limba franceză, Limba spaniolă

  • Limba franceză – Cristina Putina,  Liceul Teoretic „Pan Halippa”, Cubolta
  • Limba franceză – Gabriela Hămuraru, Liceul Teoretic „Lucian Blaga”, Bălți
  • Limba franceză – Alexandra Negru, Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-PRIM”, Chișinău
  • Limba franceză – Valeria Butnaru, Instituția Publică Liceul Teoretic „Hyperion”, Durlești
  • Limba franceză – Maria Jornea Zaharia, Instituţia Publică Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu”, Călărași
  • Limba franceză – Laura Paladi, Liceul Teoretic „Iulia Hașdeu”, Chișinău
  • Limba franceză (clase bilingve) – Alina Tarlapan, Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Bălți
  • Limba franceză (clase bilingve) – Mihaela Eșanu , Instituția Publică Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, Chișinău
  • Limba franceză (clase bilingve) – Mădălina Beșliu,  Instituția Publică Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Ungheni
  • Limba spaniolă – Ionela Malic, Liceul Teoretic „Miguel de Cervantes Saavedra”, Chișinău
  • Limba spaniolă – Cvintilian Roșca, Liceul Teoretic „Miguel de Cervantes Saavedra”, Chișinău
  • Limba spaniolă – Patricia Popa, Liceul Teoretic „Miguel de Cervantes Saavedra”, Chișinău

Limba și literatura română (alolingvi)

  • Alexandra Bulgac, Liceul Teoretic „Vasile Lupu”, Chișinău
  • Andriana Onea, Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”, Rîșcani
  • Daria Privalova, Liceul Teoretic „Antioh Cantemir”, Chișinău
  • Ecaterina Mutavci, Liceul Teoretic Raional „M. Guboglo”, Ceadîr-Lunga
  • Ana Rîbacova, Liceul Teoretic „N. Mihai”, Ciobalaccia
  • Irina Babii, Instituția Publică Liceul rus nr. 3 Drochia

Chimie

  • Victor Baerle, Instituția Publică Liceul Teoretic „Principesa Natalia Dadiani”, Chișinău
  • Nicolae Ducal, Instituția Publică Liceul Teoretic „Mihai Viteazul”, Chișinău
  • Marius Mihaescu, Instituţia Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Bălți
  • Octavian Cucu, Instituția Publică Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, Chișinău



Limba și literatura rusă (limba de instruire)

  • Olea Zmievschi, Instituția Publică Liceul Teoretic „Alexandr Pușkin”, Ungheni
  • Daria Ceban, Centrul de excelență în medicină și farmacie „Raisa Pacalo”, Chişinău
  • Irina Vlah, Liceul Teoretic Raional „G. A. Gaidarji”, Comrat
  • Lidia Liholetova, Liceul Teoretic „Anton Cehov”, Floreşti
  • Ana Pijevskaia, Liceul Teoretic „Gaudeamus”, Dondușeni

Matematică

  • Alic Ciumeico, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești
  • Alexandru Rudi, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești
  • Daniel Ghenghea, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești
  • Constantin Dragancea, Instituția Publică Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, Chișinău
  • Tudor Șarpe, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești
  • Gabriel Cojocaru, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești
  • Marius Lisnic, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești

Fizică

  • Daniel Sîreţanu, Instituţia Privată de învăţământ Liceul Teoretic „ORIZONT”, Durlești
  • Tudor Șarpe, Instituţia Privată de învăţământ Liceul Teoretic „ORIZONT”, Durlești
  • Constantin Dragancea, Instituţia Publică Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, Chișinău
  • Evghenii Zaharov, Instituţia Publică Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”, Chișinău
  • Mihaela Eșanu,  Instituţia Publică Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, Chișinău
  • Dan Lupu, Instituția Publică Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Ungheni

Geografie

  • Cvintilian Roșca, Liceul Teoretic „Miguel de Cervantes Saaverda”, Chișinău
  • Adrian Crainic, Instituția Publică Liceul Teoretic „Minerva”, Chișinău
  • Stepan Neagu, Liceul Teoretic Raional „G. A. Gaidarji”, Comrat
  • Marinela Brânzeanu, Instituția Publică Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, Chișinău
  • Alexandru Erhan, Instituția Publică Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”, Orhei
  • Nicolina Muruzuc, Instituţia Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Bălți

Biologie

  • Adriana Nogailîc, Instituți a Publică Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, Chișinău
  • Dumitrița Ungureanu, Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu”, Hîncești
  • Ilinca Mazureac, Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-PRIM”, Chișinău
  • Andreea Jitaru, Instituția Privată de Învățământ Liceul Teoretic „Orizont”, Durlești
  • Cătălina Ciorici, Instituția Publică Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, Nisporeni
  • Marina Scobioală, Liceul Teoretic „Nicolae Donici”, Dubăsarii Vechi



Informatică

  • Alexandru Rudi, Instituţia Privată de Învăţămînt Liceul Teoretic „ORIZONT”, Durleşti
  • Gabriel Cojocaru, Instituţia Privată de Învăţămînt Liceul Teoretic „ORIZONT”, Durleşti
  • Corneliu Paşa, Instituția Publică Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, Chişinău
  • Cătălin Victor Cojocaru, Instituţia Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Drochia
  • Constantin Dragancea, Instituția Publică Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, Chişinău
  • Dmitri Trubca, Instituția Publică Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, Chişinău

Istoria românilor și universală

  • Alexandra Bogomazova, Instituția Publică Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, Chișinău
  • Ion Chitorog, Liceul Teoretic „Olimp”, Costeşti
  • Adrian Crainic, Instituția Publică Liceul Teoretic „Minerva”, Chișinău
  • Alina Tarlapan, Instituţia Publică Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Bălți
  • Valeria Mihaela Covalciuc,  Instituția Publică Liceul Teoretic Republican „Aristotel”, Chișinău
  • Maxim Iurciuc, Instituția Publică Liceul Teoretic „Nicolae Milescu Spătarul”, Chișinău

Limba și literatura găgăuză

  • Alexandra Coceanji, Liceul Teoretic „D. Celenghir”, Avdarma
  • Natalia Stamat, Liceul Teoretic „S. Baranovschi”, Copceac
  • Veronica Ciolac, Liceul Teoretic „B. Ianacoglo”, Copceac

Limba și literatura ucraineană

  • Daria Vlas, Liceul Teoretic „C. Popovici”, Nihoreni
  • Diana Pelipeţcaia, Liceul Teoretic Teţcani
  • Irăna Mazurancic, Liceul „Mihail Koţiubinski”, Chișinău

Limba și literatura bulgară

  • Olga Petrova, Instituţia Publică Liceul Teoretic „Hristo Botev”, Valea Perjei
  • Lilia Boicova, Liceul Teoretic „M. Tuzlov”, Chirsovo
  • Virsavia Nicolenco, Liceul Teoretic „N. Mihai”, Ciobalaccia

sursa: Diez.md