ADEPT: Numele celor 101 deputați care ar putea forma Paralementul legislaturii a IX-a

În conformitate cu rezultatele preliminare ale alegerilor parlamentare din acest an, experții de la ADEPT au publica lista cu numele candidaților care ar putea ocupa fotoliile de parlamentari în viitorul Legislativ. Cele mai multe mandate le va avea PSRM – 34, apoi PDM – 31, ACUM – 26 și PP ȘOR – 7. De asemenea, în Parlament vor accede și trei candidați independenți.



Partidul Socialiștilor (34):

  1. Ion Ceban
  2. Eduard Smirnov
  3. Bogdat Țîrdea
  4. Ivanna Koksal
  5. Alla Dolință
  6. Victor Gaiciuc
  7. Vladimir Golovatiuc
  8. Adela Răileanu
  9. Corneliu Furculiță
  10. Victor Bologan
  11. Vladimir Odnostalco
  12. Radu Mudreac
  13. Vladimir Țurcan
  14. Ivan Zabunov
  15. Petru Burduja
  16. Oleg Teterea
  17. Tatiana Cunețchi
  18. Gaik Vartanean
  19. Zinaida Greceanîi
  20. Irina Lozovan
  21. Alla Pilipețcaia
  22. Alexandr Usatîi
  23. Alexandr Nesterovschi
  24. Oleg Savva
  25. Oleg Lipskii
  26. Vasile Bolea
  27. Vlad Batrîncea
  28. Adrian Lebedinschi
  29. Grigore Novac
  30. Alexandru Jolnaci
  31. Chiril Tatarlî
  32. Alexandr Suhodolski
  33. Fiodor Gagauz
  34. Gheorghii Para



Partidul Democrat (31):

  1. Andrian Candu
  2. Constantin Botnaru
  3. Monica Babuc
  4. Vasile Bîtca
  5. Serghei Sîrbu
  6. Vladimir Cebotari
  7. Vladimir Andronachi
  8. Otilia Drăguțanu
  9. Svetlana Rotundu
  10. Violeta Ivanov
  11. Angel Agache
  12. Vladimir Vitiuc
  13. Igor Vremea
  14. Oleg Sîrbu
  15. Iurie Urzică
  16. Ion Leucă
  17. Corneliu Padnevici
  18. Eugeniu Nichiforciuc
  19. Gheorghe Brașovschi
  20. Eleonora Graur
  21. Nicolae Ciubuc
  22. Ludmila Guzun
  23. Vladimir Plahotniuc
  24. Pavel Filip
  25. Alexandru Jizdan
  26. Grigore Repeșciuc
  27. Alexandru Botnari
  28. Ghenadie Buza
  29. Dumitru Diacov
  30. Efrosinia Grețu
  31. Elena Bacalu

Blocul “ACUM” (26):

  1. Alexandru Slusari
  2. Igor Grosu
  3. Igor Munteanu
  4. Octavian Țîcu
  5. Liliana Nicolaescu-Onofrei
  6. Sergiu Litvinenco
  7. Chiril Moțpan
  8. Dinu Plîngău
  9. Oazu Nantoi
  10. Radu Marian
  11. Doina Gherman
  12. Arina Spătaru
  13. Veronica Roșca
  14. Stela Macari
  15. Maria Ciobanu
  16. Lilian Carp
  17. Liviu Vovc
  18. Inga Grigoriu
  19. Iurie Reniță
  20. Vladimir Bolea
  21. Dan Perciun
  22. Mihail Popșoi
  23. Andrei Năstase
  24. Petru Frunze
  25. Maia Sandu
  26. Dumitru Alaiba



Partidul “Șor” (7):

  1. Petru Jardan
  2. Maria Albot
  3. Denis Ulanov
  4. Reghina Apostolova
  5. Vadim Fotescu
  6. Ilan Șor
  7. Marina Tauber

Candidați independenți (3):

  1. Ion Groza
  2. Alexandr Oleinic
  3. Viorel Melnic.

Totuși, procesele verbale nu au fost procesate încă în proporție de 100%, iar datele prezentate de cei de la ADEPT corespund cu procesarea a 99%.  Rata prezenței la vot a fost de 49,22 %.